Amkar Perm
LLWLW
Standings
2. Division A
Stage 1, Group Gold
# | Team | GP | W | D | L | Goals | Last 5 | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Krasnodar II | 18 | 9 | 6 | 3 | 27:20 |
DDWDD
| 33 | |
2 | Ufa | 18 | 9 | 4 | 5 | 23:10 |
WWDDD
| 31 | |
3 | Rotor Volgograd | 18 | 7 | 7 | 4 | 21:17 |
WLWDD
| 28 | |
4 | FC Murom | 18 | 6 | 6 | 6 | 24:26 |
LDDDD
| 24 | |
5 | Veles | 18 | 6 | 6 | 6 | 16:21 |
DLLLD
| 24 | |
6 | Chayka Peschanokopskoye | 18 | 6 | 5 | 7 | 23:21 |
LDDWD
| 23 | |
7 | Volga Ulyanovsk | 18 | 6 | 5 | 7 | 15:18 |
DDLWD
| 23 | |
8 | Irtysh Omsk | 18 | 6 | 5 | 7 | 15:15 |
WWLLD
| 23 | |
9 | Dynamo Bryansk | 18 | 6 | 4 | 8 | 18:22 |
DDLLD
| 22 | |
10 | Spartak Kostroma | 18 | 3 | 4 | 11 | 13:25 |
LWWWD
| 13 |
Stage 1, Group Silver
# | Team | GP | W | D | L | Goals | Last 5 | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sibir Novosibirsk | 18 | 10 | 5 | 3 | 22:13 |
DDWDD
| 35 | |
2 | Rodina II | 18 | 9 | 5 | 4 | 17:13 |
LLLDD
| 32 | |
3 | Metallurg Lipetsk | 18 | 7 | 6 | 5 | 19:20 |
WDDLD
| 27 | |
4 | Chelyabinsk | 18 | 7 | 5 | 6 | 19:16 |
LWWDD
| 26 | |
5 | Tekstilshik Ivanovo | 18 | 6 | 7 | 5 | 25:18 |
WDWDD
| 25 | |
6 | Avangard Kursk | 18 | 7 | 4 | 7 | 27:19 |
LLWLD
| 25 | |
7 | Forte Taganrog | 18 | 7 | 3 | 8 | 24:27 |
LWWDW
| 24 | |
8 | Amkar Perm | 18 | 6 | 6 | 6 | 19:17 |
LLWLW
| 24 | |
9 | Chertanovo | 18 | 5 | 7 | 6 | 21:18 |
WDLLW
| 22 | |
10 | Salyut Belgorod | 18 | 1 | 2 | 15 | 14:46 |
LLLLL
| 5 |
Stage 2, Group Gold
# | Team | GP | W | D | L | Goals | Last 5 | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chelyabinsk | 2 | 2 | 0 | 0 | 3:1 |
LWWDD
| 6 | |
2 | Chayka Peschanokopskoye | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:2 |
LDDWD
| 5 | |
2 | Ufa | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:2 |
WWDDD
| 5 | |
4 | Sibir Novosibirsk | 3 | 1 | 2 | 0 | 2:1 |
DDWDD
| 5 | |
5 | Krasnodar II | 2 | 1 | 1 | 0 | 2:1 |
DDWDD
| 4 | |
6 | Rotor Volgograd | 3 | 1 | 1 | 1 | 3:3 |
WLWDD
| 4 | |
7 | FC Murom | 3 | 0 | 3 | 0 | 2:2 |
LDDDD
| 3 | |
8 | Metallurg Lipetsk | 3 | 0 | 2 | 1 | 1:2 |
WDDLD
| 2 | |
9 | Rodina II | 3 | 0 | 1 | 2 | 3:5 |
LLLDD
| 1 | |
10 | Veles | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:4 |
DLLLD
| 0 |
Stage 2, Group Silver
# | Team | GP | W | D | L | Goals | Last 5 | Pts | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spartak Kostroma | 3 | 3 | 0 | 0 | 5:0 |
LWWWD
| 9 | |
2 | Khimik Dzerzhinsk | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:3 |
LWWD
| 6 | |
3 | Tekstilshik Ivanovo | 3 | 1 | 2 | 0 | 4:3 |
WDWDD
| 5 | |
4 | Volga Ulyanovsk | 3 | 1 | 1 | 1 | 3:2 |
DDLWD
| 4 | |
5 | FK Torpedo Miass | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:5 |
DLWD
| 4 | |
6 | Mashuk Pyatigorsk | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 |
DWLD
| 4 | |
7 | Irtysh Omsk | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:4 |
WWLLD
| 3 | |
8 | Avangard Kursk | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:5 |
LLWLD
| 3 | |
9 | Kaluga | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:3 |
DLDD
| 2 | |
10 | Dynamo Bryansk | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:5 |
DDLLD
| 1 |
Glossary
- GP: Games Played
- W: Wins
- D: Draws
- L: Losses
- Pts: Points
- Promotion Playoff
- Relegation
- Promotion
Top scorers
Russian Cup
2. Division A
Team info
- Country Russia
- City Perm
- Venue Zvezda
- Manager Gadzhiev, Gadzhi
- Market Value -
Team Fixtures
All Leagues
2. Division B Group 4
13 Apr
12:00 PM
12:00 PM
Volna Kovernino
Amkar Perm
19 Apr
12:00 PM
12:00 PM
Amkar Perm
FK Smena Kazan
27 Apr
11:00 AM
11:00 AM
Nosta Novotroitsk
Amkar Perm
03 May
12:00 PM
12:00 PM
Amkar Perm
Dynamo Barnaul
18 May
12:00 PM
12:00 PM
Uralets Nizhny Tagil
Amkar Perm
25 May
12:00 PM
12:00 PM
Amkar Perm
Krylya Sovetov II
01 Jun
12:00 PM
12:00 PM
Rubin Kazan II
Amkar Perm
08 Jun
12:00 PM
12:00 PM
Amkar Perm
Dynamo Kirov
15 Jun
12:00 PM
12:00 PM
Ural II
Amkar Perm
22 Jun
12:00 PM
12:00 PM
Amkar Perm
Akron Tolyatti II
Team squads
Manager